کامپوزیت دندان یا باندینگ دندان : آنچه باید بدانید

کامپوزیت دندان: آنچه باید بدانید

اگر دندان بریده ، ترک خورده یا تغییر رنگ داده اید ، یک عمل زیبایی دندان مانند کامپوزیت دندان می تواند به شما اطمینان دهد که آن سفیدی مروارید را چشمک بزنید.

کامپوزیت دندان روشی است که دندانپزشک شما برای ترمیم آسیب ، رزین کامپوزیتی به رنگ دندان را به یک یا چند دندان شما می زند. این یک راه حل مقرون به صرفه است زیرا نسبت به سایر روش های زیبایی دندان مانند تاج و روکش بسیار کم هزینه تر است.

در اینجا مواردی است که شما باید در مورد این فرآیند و همچنین خطرات و هزینه های مرتبط با کامپوزیت دندان بدانید.

باندینگ دندان یا کامپوزیت چیست؟ چگونه کار می کند؟

کامپوزیت دندان یا باندینگ دندان ساده تر از سایر روش های زیبایی دندان است. آنقدر ساده که این روش معمولاً به بیهوشی احتیاج ندارد – مگر اینکه حفره ای را پر کنید و نیازی به مراجعه مکرر به دندانپزشک نیست.

برای شروع روند ، دندانپزشک شما با استفاده از یک راهنمای سایه ، رنگ رزین کامپوزیتی را انتخاب می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد. دندانپزشک شما سطح دندان را خشن کرده و سپس مایعی را استفاده می کند که باعث می شود ماده چسبنده به دندان بچسبد.

دندانپزشک شما رزین کامپوزیت را روی مایع قرار می دهد ، دندان را قالب می گیرد و یا به آن شکل می دهد و سپس با نور ماوراء بنفش مواد را سخت می کند.

در صورت لزوم ، دندانپزشک شما می تواند بعد از سفت شدن رزین ، دندان را بیشتر فرم دهد.

چرا می توان دندان را کامپوزیت کرد؟

کامپوزیت دندان می تواند نقص موجود در دندان را برطرف کند. برخی از افراد از باندینگ برای ترمیم دندان پوسیده ، ترک خورده یا تغییر رنگ داده استفاده می کنند. این روش همچنین می تواند شکاف های کوچک بین دندان ها را از بین ببرد.

باندینگ دندان همچنین می تواند اندازه دندان را افزایش دهد. به عنوان مثال ، ممکن است شما دندانی داشته باشید که کوتاهتر از بقیه باشد و می خواهید طول همه آنها یکسان باشد.

باندینگ یا کامپوزیت یک روش سریع است و به زمان کمتری نیاز ندارد. اگر به بیهوشی نیازی نداشته باشید ، می توانید به روال عادی روزانه خود ادامه دهید.

به طور معمول ، باندینگ دندان بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. بعضی از قرارها بسته به میزان روش ممکن است طولانی تر شوند.

آیا خطرات کامپوزیت دندان وجود دارد؟

کامپوزیت دندان هیچ خطری ندارد.

به خاطر داشته باشید که رزین کامپوزیتی که با این روش استفاده می شود به اندازه دندان های طبیعی شما قوی نیست.

ممکن است مواد از دندان واقعی شما تراشیده یا جدا شوند. خرد کردن یا شکستن ، اغلب با تاج ، روکش یا پر کردن اتفاق نمی افتد.

اگر یخ بخورید ، قلم یا مداد بجوید ، ناخن های خود را گاز بگیرید یا غذای سفت یا آب نبات را گاز بگیرید ، یک دندان چسبیده ممکن است تراشه ایجاد کند.

این رزین به اندازه سایر مواد دندانی در برابر لک مقاوم نیست. اگر سیگار بکشید یا مقدار زیادی قهوه بنوشید ممکن است دچار تغییر رنگ شود.

نحوه آماده سازی برای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. اما لازم است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا شما کاندید این روش هستید یا خیر.

اگر دندان شما آسیب جدی دیده یا پوسیده شده باشد ، اتصال نمی تواند کار کند. در عوض ممکن است به روکش یا تاج نیاز داشته باشید.

چگونه از دندانهای کامپوزیت شده مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان ها به افزایش طول عمر دندان باند شده کمک می کند. نکات مربوط به خودمراقبتی شامل موارد زیر است:

  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید.
  • پرهیز از غذای سفت و آب نبات
  • ناخن های خود را نمی جوید.
  • از مصرف قهوه ، چای و تنباکو در طی دو روز اول بعد از عمل خودداری کنید تا از ایجاد لکه جلوگیری کنید.
  • برنامه ریزی منظم برای تمیز کردن دندان ها هر شش ماه

اگر به طور تصادفی مواد اتصال دهنده را تراش داده یا شکسته اید ، یا اگر بعد از عمل لبه های تیز یا خشن دارید ، به دندانپزشک مراجعه کنید.

جمع بندی

لبخند سالم تقویت کننده اعتماد به نفس است. اگر دچار تغییر رنگ ، دندان تراش خورده یا شکاف هستید و به دنبال ترمیم ارزان هستید ، برای مشاوره به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا روش کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا خیر ، در غیر این صورت ، گزینه های دیگری را برای بهبود ظاهر دندان های شما توصیه می کند.