سوالات

سوالات متداول

آیا شما سوالی دارید ؟

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ خود را پیدا نکردید، سؤال خود را مطرح نمایید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

چه چيز سبب بوي دهان مي شود ؟

بوي دهان در اثر عوامل مختلفي نظير بيمار ي لثه ،سيگار كشيدن ،عفونت دهان ،بهداشت ضعيف دهان ،مشكلات گوارشي، دهان خشك و بعضي بيماريهاي سيستميك ايجاد مي شود. ابتدا بايد بطور دقيق بيمار معاينه شود تاعلت اصلي بوي دهان تشخيص داده شود و سپس اقدام به درمان كرد .

چرا لثه هاي من موقع مسواك زدن خونريزي مي كند ؟

خونريزي لثه نتيجه التهاب آنها مي باشد. اين مسئله را مي توان با يك جرم گيري نزد دندانپزشك برطرف كرد اما ممكن است دال بر وجود بيماري لثه نيز باشد . يك ارزيابي ومعاينه كامل دهاني جهت تشخيص آن مورد نياز است .

آیا جرمگیری به دندان ها آسیب می رساند ؟

خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها در دهان به مراتب کمتر می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.

ترمیم دندان ها با مواد همرنگ (سفید) بهتر است یا با غیر همرنگ (نقره ای) ؟

مواد مختلفی جهت بازسازی بخشهای از دست رفته دندان استفاده می شود که دو مورد از آنها که بیشتر استفاده می شود یکی پر کردگی نقره ای یا آمالگام است که سالیان سال به عنوان ماده ترمیمی مناسب کارایی خود را ثابت کرده است و دیگری مواد همرنگ دندان یا کامپوزیت است که مزیت اصلی آن همرنگ بودن ان با دندانهای مجاور و زیبایی بیشتر آن است. امروزه با پیشرفت هایی که در تولید مواد پرکردگی همرنگ دندان به وجود امده می توان ادعا کرد از نظر طول عمر وکارایی چه پرکردگی نقره ای وچه پرکردگی همرنگ دندان موفقیت بالایی را نشان می دهند. با این حال بهتر است جاهایی که حین صحبت کردن و لبخند زدن دیده می شوند از نوع همرنگ دندان و در سایر موارد از نوع نقره ای که استحکام بالاتری دارد استفاده نمود. هر دو ماده یاد شده بی ضرر بوده و تا کنون اثر سوء آنها روی سلامت عمومی بدن به اثبات نرسیده است.

سایر سوالات

آیا دندان شیری خراب را باید درست کرد یا اینکه نیازی نیست؟

دائمی نبودن دندان شیری باعث ایجاد این تصور می‌شود که در صورت خراب شدن دندان شاید نیازی به ترمیم آن نباشد. این یک تصور کاملاً اشتباه است و در صورت مشاهده خرابی در دندان شیری بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرد و در صورت نیاز، آن را ترمیم کرد. با توجه به اینکه مینای دندان شیری نازک‌تر از دندان بزرگسالان است، در صورت خراب شدن دندان شیری، این خرابی با سرعت بیشتری گسترش یافته و می‌تواند به سایر دندان‌ها سرایت کرده یا حتی باعث بروز سایر مشکلات سلامتی در کودک شود. حفره‌های ایجاد شده در دندان شیری به راحتی قابل پر شدن است تا مانع از ایجاد درد و گسترش عفونت شود بدون اینکه نیاز به کشیدن دندان باشد. کشیدن زود هنگام دندان شیری می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تکلم یا اختلالات تغذیه‌ای در کودک شود. همچنین دندان‌های شیری، جا را برای رشد دندان‌های دائمی نگه می‌دارند لذا کشیدن زود هنگام آن‌ها می‌تواند باعث نامرتبی دندان‌ها در آینده شود.

استفاده از نخ دندان بهتر است یا مسواک؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا، روزی دو مرتبه استفاده از مسواک نرم به مدت دو دقیقه و همچنین روزی یک مرتبه استفاده از نخ دندان را توصیه می‌کند. مسواک و نخ دندان هر دو برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است و باید همزمان مورد استفاده قرار گیرند. هدف از استفاده از مسواک و نخ دندان، حذف و پاکسازی بهتر پلاک‌هاست. مسواک تنها آن دسته از پلاک‌هایی که روی سطح جلویی یا عقبی دندان تشکیل شده‌اند را از بین می‌برد در حالی که نخ دندان امکان برطرف کردن پلاک‌هایی که بین دندان‌ها یا بین دندان و لثه ایجاد می‌شوند را فراهم می‌کند.

از ما بپرسید