کانتورینگ دندان یا تراشیدن دندان ها چیست؟

هدف از تراشیدن دندان ها چیست؟

کانتورینگ دندان، تغییر شکل دندان، باریک سازی دندان یا تراشیدن دندان . اینها چند نام برای روشی است که برای کاهش اندک اندازه دندان برای بهبود ظاهر یا نحوه قرارگیری آن در داخل دهان شما انجام شده است. بسیاری از افراد همچنین از این روند به عنوان “تراشیدن دندان” یاد می کنند.

نام فنی این فرآیند ، جراحی زیبایی مینای دندان است ، وقتی مقدار کمی مینای دندان از روی دندان برداشته می شود تا شکل آن تغییر کند.

این فرایند را می توان به دلایل زیبایی مانند صاف کردن ظاهر دندان از دست رفته یا بریده شده انجام داد. دندانپزشکان می توانند لبه های پوسته پوسته شده دندان ها را برداشته و یکدستی دندان ایجاد کنند.

یک دندانپزشک همچنین ممکن است به دلایل پزشکی ، از جمله بهبود دندان نیش شما یا آماده سازی دندان آسیب دیده برای تاج ، تراشیدن دندان را پیشنهاد دهد.

هدف و فواید کانتورینگ دندان؟

بعد از معاینه دقیق دندان ها ، فک و عکسبرداری با اشعه ایکس دندان ، یک دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که یک یا چند دندان شما می توانند از اصلاح یا کانتورینگ دندان بهره مند شوند. برخی از دلایل کانتورینگ دندان عبارتند از :

تغییر شکل دندان های آسیب دیده

ممکن است یک تراشه کوچک در دندان شما چیز بزرگی به نظر نرسد ، اما ممکن است هر بار که به آینه نگاه می کنید متوجه آن شوید. تراشیدن آن دندان یا پر کردن آن برای ایجاد لبه یکنواخت تر می تواند از نظر بهبود لبخند شما معجزه کند.

ایجاد فضای بیشتر در دهان

ممکن است فک کوچک یا دندانهای بزرگ داشته باشید. یا ممکن است دندانهای شما خیلی نزدیک در دهان جمع شده باشند. شلوغی و فشردگی دندان ها می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند ، از جمله درد در فک ، نامناسب قرار گرفتن دندان ها و کج شدن دندان ها. تراشیدن بعضی از آن دندان ها می تواند فضای کافی را برای کاهش ازدحام و هر مشکلی که ایجاد می کند آزاد کند.

هنگام افزودن تاج

تاج ، کلاهی است که روی دندان آسیب دیده یا دندان دارای عصب کشی قرار می گیرد. به طور معمول ، دندانپزشک باید دندان شما را قبل از استفاده از تاج کوتاه کند (معروف به آماده سازی دندان). در این شرایط ، تاج دندان را می پوشاند ، بنابراین شواهدی از روند اصلاح یا پر کردن واقعی نمی بینید.

اصلاح روکش دندان

روکش دندان از این نظر که آسیب دندان را می پوشاند شبیه تاج است. با این حال ، روکش معمولاً فقط قسمت جلویی دندان را می پوشاند.

بعضی اوقات ، ممکن است دندانپزشک برای تهیه روکش به آرامی کمی از دندان شما را بتراشد ، اما کاهش آن بسیار کمتر از تاج است . یک دندانپزشک ممکن است لازم باشد برخی از دندانهای مقابل روکش را تراشیده و یا برش دهد تا فقط از مطابقت صحیح آنها مطمئن شود.

علاوه بر پوشاندن دندانهای آسیب دیده ، می توان از روکش برای تغییر اندازه ، رنگ ، طول و شکل دندان ها و همچنین بستن شکاف ها استفاده کرد.

اصلاح دندان برای ارتودنسی

ارتودنسی برای حل مسائلی مانند شلوغی یا نامرتب بودن دندان ها طراحی شده است. مهاربندها و نگهدارنده ها می توانند به حرکت دندانها در موقعیتهای بهتر کمک کنند که می تواند ازدحام یا جای نادرست را کاهش دهد. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است به عنوان بخشی از روند عمل ، یک متخصص ارتودنسی نیاز به کمی تراشیدن یک یا دو دندان داشته باشد.

دندان نیش خود را تنظیم کنید

دهان خود را باز کنید . حالا دهان خود را ببندید تا دندان های بالایی شما روی دندان های پایینی شما قرار بگیرند. آیا آنها به درستی مطابقت دارند؟ در غیر این صورت ، ممکن است دندانپزشک تراشیدن دندان یا ایجاد کانتور را در مورد دندان هایی که از راحتی آنها در برابر یکدیگر جلوگیری می کند ، پیشنهاد کند.

به عنوان مثال ، دندان های نیش شما ممکن است کمی بلند باشد و این ممکن است در گزش شما تأثیر بگذارد. دندان هایی که نامرتب هستند می توانند روی عملکرد شما تأثیر بگذارند. در نتیجه ، آنها می توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند ، از درد در عضله فک گرفته تا شلی دندان و سردرد.

تحقیقات نشان می دهد مکه رفع این مشکل می تواند مشکلاتی مانند حساسیت دندان و درد را کاهش داده یا از بین ببرد. این می تواند به شما اجازه دهد فک شما به درستی بسته شود.

کانتورینگ دندان

آیا کانتورینگ دندان درد دارد؟

جواب کوتاه، نه است.. دندانپزشک فقط در حال تراشیدن کمی از مینای سطح دندان شما و لمس پالپ یا ریشه دندان است. برای از بین بردن کمی مینای دندان حتی نیازی به ماده بیهوشی ندارید.

آیا در کانتورینگ دندان عوارض جانبی یا خطری وجود دارد؟

به طور کلی ، این نوع روش دندانپزشکی بسیار خطرناک در نظر گرفته نمی شود. در حقیقت ، کانتورینگ دندان اغلب یک روش محافظه کارانه تلقی می شود.

با این حال ، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است انجام عمل جراحی زیبایی دهان و دندان بر روی یک دندان شکننده از قبل خطرناک تر باشد. اگر دندانپزشک مجبور باشد دندان شکسته یا آسیب دیده را برای آماده سازی تاج آن تغییر شکل دهد ، می توان از مواد برای ساختن دندان استفاده کرد تا بتواند از تاج حمایت کند.

چه کسی باید کانتورینگ دندان را در نظر بگیرد؟

اگر تا به حال روی دندانی با کمی لبه دندانه دار یا تراشه خسته شده اید ، مخصوصاً اگر در یک نقطه کاملاً قابل مشاهده باشد ، ممکن است کاندیدای کانتورینگ دندان باشید.

اگر در دندان نیش خود مشکلی دارید ، ممکن است بخواهید کانتورینگ دندان ، تغییر شکل یا تعادل دندان را نیز در نظر بگیرید. اگر دندان های شما به طور صحیح روی هم قرار نگیرند ، می تواند باعث درد در فک و سر شما شود ، حتی ممکن است منجر به بیماری مفصلی شود که فک پایین شما را به جمجمه متصل می کند که اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) نامیده می شود.

آیا می توانید دندان های خود را در خانه اصلاح کنید؟

با یک گردش سریع در یوتیوب ، تعداد بیشماری از فیلم ها با افرادی که ادعا می کنند دندانهای خود را در خانه با استفاده از ناخن یا کاغذ سنباده تراشیده اند روبرو خواهید شد. ممکن است وسوسه شوید که آن را امتحان کنید ، مخصوصاً اگر فقط یک تراشه کوچک یا لبه تیز دارید که می خواهید به آن بپردازید.

اما فقط به این دلیل که می توانید این کار را انجام دهید به این معنی نیست که باید این کار را انجام دهید. متخصصان می گویند در عوض به دندانپزشک مراجعه می کنید. اگر می خواهید دندان های خود را در خانه پر کنید یا اصلاح کنید ، می توانید به مینای دندان آسیب برسانید ، که می تواند منجر به یکسری مشکلات دیگر شود.

نمی توانید مینای دندان را دوباره رشد دهید ، بنابراین هرگونه آسیب قابل جبران نیست. اگر آسیب به اندازه کافی شدید باشد حتی ممکن است به روکش یا تاج نیاز داشته باشید.

جمع بندی

روند تراشیدن دندان می تواند فواید زیادی داشته باشد. این می تواند لبخند شما را یکنواخت تر نشان دهد ، و همچنین باعث بهبود سلامت دهان شما و تسکین درد در سر و گردن شما می شود. اگر فکر می کنید این روند می تواند به شما کمک کند با دندانپزشک صحبت کنید تا بتوانید گزینه های خود را بررسی کنید.

برای مشاوره و اطلاع از هزینه و قیمت کانتورینگ دندان به کلینیک دندانپزشکی نیاز تماس بگیرید.