لمینت دندان

لمینت دندان (لمینت پرسلن که به لمینت سرامیکی نیز معروف هستند) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگ دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

لمینت پرسلن ساخته شده از لایه های مختلف ظریف سرامیکی که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبناک جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی ، برای ساخت لمینت پرسلن ، نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ، برخی از نیازهای آماده سازی برای تعبیه لمینت ها ، بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی محدود می گردد.

علاوه بر جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است و اتصال صحیح و قوی دندان های طبیعی و لمینت پرسلن ضروری است. دندانپزشک پس از نصب از رزین هایی که حساس به نور هستند استفاده می کند تا زمانی که لمینت با چشمک زدن اشعه مخصوص قوی شود .

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

نه ، اگر دندانپزشک شما متخصص باشد و تجربه کافی داشته باشد ، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که عکس رادیولوژی و اشعه ایکس دهان و فک خود را بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شوید لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، وی گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت ، ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، سفید کردن دندان یا فقط کانتور زدن دندان را به شما پیشنهاد می دهد.

شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که لمینت برای همه مانند دندانهای اصلی و به صورت جداگانه ساخته شده است ، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند ، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آنها استفاده می شود.

لمینت ها می توانند برای سفید کردن بیشتر برای دندان های تیره ای که در برابر سفید شدن مقاومت می کنند استفاده گردد.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت پرسلن زمان بر است و نصب لمینت را حداقل برای یک هفته به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان ، محدود و یا از بین بروند ، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا ، لمینت ها ها ممکن است شکننده باشند.

لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد ، زیرا دندان های طبیعی نیز نباید این کار را انجام دهند. به عنوان مثال ، شما باید از جویدن ناخن ، یخ خوردن یا باز کردن قوطی های نوشیدنی با لمینت جلوگیری کنید.

ساخت لمینت دندانساخت لمینت دندان

روند ساخت لمینت دندان از مراحل مختلفی تشکیل شده است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت در حد میلی متر اندازه گیری می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه دندانپزشک از هر دو دندان فک شما (حتی برای انجام لمینت فقط برای دندانهای یک فک) یک مدل می سازد.

بقیه مراحل حدود یک هفته بعد و به جلسه بعدی موکول می شود.

در همین حال ، مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شوند ، لمینت ها به صورت پوسته ظریف چینی ساخته می شوند و در کوره قرار می گیرند تا زیباترین ، براق ترین و شفاف ترین و شبیه ترین به مینای لایه دندان باشند.

در جلسه دوم ، لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با چسباندن بسیار قوی روی سطح دندان با رزین متصل می شوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل ، لمینت ها با دندان ها یکپارچه هستند ، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ برای تمیز کردن به عنوان دندان های طبیعی استفاده کنید.

بدیهی است که برای ایجاد چهره طبیعی و محافظت از سلامت لایه لمینت ، دقت دندانپزشکی و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و شایسته است.

مراقبا از لمینتنگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به مانند دندان اصلی خود رفتار کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینت ها ، باید یک هفته بعد به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشته باشید ، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید بعد از یک هفته به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر عادت دارید دندان های خود را یه همدیگر می سابید ، دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان شما از آسیب هنگام خواب محافظت کند.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک خود مراجعه کنید ، زیرا لمینت پرسلن باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده جلا داده شود. دندانپزشک شما باید دندان های شما را در مدت زمان کوتاه بررسی کند ، بنابراین او می تواند هر نشانه کوچک خرابی را نیز پیدا کند.

همچنین در مقاله زیر می توانید درباره مراقبت های لازم پس از روکش دندان بیشتر بخوانید :

برای آشنایی بیشتر و مشاوره درباره لمینت دندان می توانید همین حالا یک قرار مشاوره رایگان لمینت دندان با کلینیک دندانپزشکی نیاز رزرو کنید.